Recenzijos

Kamanė - recenzija

Istorija apie besitransformuojančius robotus iš kitos planetos prasidėjo 2007–aisiais. Tuomet režisierius Michaelas Bay‘us pristatė pirmąją „Transformerių“ (angl. „Transformers“) dalį, kuri išties buvo įspūdinga ir pelnė net 3 Oskarų nominacijas. Užmigęs ant šlamančių laurų M. Bay‘us vieną po kito kepė nesėkmingus tęsinius. O 2017 metais pasirodžiusi penktoji „Transformeriai: paskutinis riteris“ (angl. „Transformers: The Last Knight“) dalis netgi tapo nuostolinga, taip užkirsdama kelią tolimesniems istorijos tęsiniams. Tačiau perspektyvus režisierius Travisas Knightas nepabūgo – krentant „Transformerių“ nesėkmės šešėliui, pristato veiksmo trilerį „Kamanė“(angl. „Bumblebee“), kuris pasakoja geltonojo roboto priešistorę, o ankstesnių filmų režisierius M. Bay‘us suglaudęs ausis okupavo prodiuserio kėdę.

Siužetas

Istorija rutuliojasi 1987 metais, kuomet į Žemę išsiųstas robotas B-127 priverstas slėptis nuo diseptikonų automobilių sąvartyne. Gretimame miestelyje gyvenanti mergina Čarlė po tėčio mirties gydosi sielos žaizdas ir ieško savo vietos po saule. Likimas suveda abu nelaimėlius draugėn ir taip prasideda jų nuotykiai.

Filmo vidus

Juosta „Kamanė“ yra tikrai fantastiška pramoga kino teatro kėdėje, turinti visas geram veiksmo trileriui reikalingas sudedamąsias dalis: išgrynintą siužetą, įdomius pagrindinius veikėjus, kokybiškus specialiuosius efektus, gerą humorą bei nuostabų garso takelį. Sunku rasti šios juostos trūkumus, nes viskas tarsi iš vadovėlio – laiku, vietoje ir taip kaip turi būti. Žinoma, viskas nuo pat pradžių iki pabaigos yra nuspėjama ir tikrai nieko nenustebins. Tiesiog šabloniška istorija apie gėrio blogio susidūrimą. Tačiau veiksmo, pokštų ir geros vaidybos sintezė dovanoja neprailgstančias dvi valandas kine. Ko gali daugiau reikėti?

Filmo siužetas irgi nenuvilia – dėmesys prikaustomas nuo pradžių ir intriguoja iki pat pabaigos. Prieš tapdamas Chevrolet Camaro robotas Kamanė buvo nedidukas VW Beatle automobilis. Išgyvenęs nuožmią kovą su diseptikonu ir praradęs savo atmintį jis tampa baikščiu robotu apsigyvenusiu Čarlės garaže. Palaipsniui  tarp jų užsimezga draugystė ir istorija įsitaiso „berniukas ir jo šuniukas“ (panašus filmų siužetas jau matytas filmuose „Lesė“ (angl. „Lassie“), „Toli nuo namų“ (angl. „Far From Home“) ar „Šilou“ (angl. „Shiloh“)) filmų kategorijoje. Tik šiame filme šuniukas – ateivis iš kitos planetos, o berniukas – prie nieko nepritampanti paauglė. Ir akivaizdu, kad šis draugystės ir tarpusavio ryšio variklis užkurtas ne bet ko kito, o pačio Steveno Spielbergo, kuris įsitaisė vykdomojo prodiuserio amplua. Manau į jo nuopelnus galime įrašyti ir tą vaikiškai žavingą istorijos pusę.

Juosta dovanoja ir kokybišką dalyvavimo efektą – pagrindiniai veikėjai labai žemiški – Čarlė paprasta mergina bandanti atrasti savo vietą pasikeitusiame šeimos pasaulyje, o Kamanė, nors ir nežemiškas robotas, stengiasi priimti žemiškus ir nuoširdžius jausmus.  Jų tarpusavio bendravimas tampa atsvara nuolatos besivystančiam veiksmui.

Aktorių pasirodymas

Pagrindinius vaidmenis atliko Hailee Steinfeld, Jorge Lendeborg Jr. ir John Cena. Jaunutė aktorė H. Steinfeld savo filmografijoje jau turi Oskaro nominaciją už vaidmenį filme „Tikrasis išbandymas“ (angl. „True Grit“) ir smagu pridurti, filme „Kamanė“ ji dar kartą įrodė koks vaidybinis talentas joje slypi. Su vaidmeniu ji susidorojo tiesiog puikiai. Jos įkūnijama Čarlė kaip ir daugybė paauglių visame pasaulyje – sunkiai valdo emocijas, patiria komplikuotus santykius su mama, kartais pernelyg tiesmuka ir ne visada pritampa prie savo bendraamžių. Įtikinantis ir emocionalus vaidmuo parodantis įvairias Čarlės asmenybės puses.

Kitas juostoje pasižymėjęs aktorius Jorge Lendeborgas Jr. Jam daug pagyrų „nekrausiu“ – jam atiteko klišinis filmo juokdario vaidmuo. Tačiau šis personažas tiesiog privalomas tokio pobūdžio filmams: Piteris Parkeris turi Nedą, Klerė Dyring turi Ouveną, o Venomas… na jis turi pats save. Jaunasis Jorge su savo vaidmeniu susidoro pakankamai gerai, o jo charizma tik pridėjo papildomų pliusų į filmo pintinę.

Aktorius John Cena šiame filme tikrai nieko nenustebins, jis puikiai „įsipaišo“ į Dwayno Johnsono, Arnoldo Swarcenegerio, Chuko Norriso, Geraldo Butlerio – vieno veido ir labai kieto bičo – gretas. Tad jei matėte nors vieną filmą, kuriame vaidino J. Cena, galima sakyti matėte jo vaidmenį ir filme „Kamanė“.

Techninė filmo pusė

Kalbant apie techninę filmo pusę – viskas be priekaištų. Labai norisi pagirti operatoriaus darbą – įspūdingai nufilmuotos lenktynės, kovos scenos, gamtos vaizdai ir visa kita. Kamera puikiai perteikia istorijos dinamiką, veiksmą ir veikėjų emocijas. Specialieji efektai prikausto dėmesį ir leidžia visiškai pasinerti į istoriją. Filmą papildo nuostabus garso takelis taip sustiprindamas 80 – tųjų nuotaiką. A-aha, Duran Duran, The Smiths, Bon Jovi muzikos garsai nuteikia nostalgiškai, o fone skambantys legndiniai Simple Minds sukelia norą dar kartą pasižiūrėti „Pusryčių klubą“ (angl. „The Breakfast Club“).

Pabaigai

Nedrįstu sakyti, kad tai geriausia istorijos apie „Transformerius“ dalis (man tikrai labai patiko pirmoji „Transformerių“ dalis), tačiau neabejotinai – verta jūsų dėmesio. Vizualiai nepriekaištingas, puikiu muzikiniu takeliu ir meistriška vaidyba džiuginantis kino projektas, kurio istorija primena kokia svarbi yra draugystė.